O autorce

Martina portret

Martina Špinková vystudovala VŠUP, ateliér knižní kultury a písma, kreslí, maluje obrazy, šije a píše. Ilustrovala knihy vydané u nás i v zahraničí, píše a ilustruje knihy především pro děti, vydala tři básnické sbírky, několik publikací vydala v několika desítkách výtisků pro přátele. První knihu napsala a ilustrovala v první třídě pro svoji sestru. Věnuje se výrobě hraček a jiných strašidel, maluje a různě sešívá šaty a všelijaký textil, poslední dobou pod málo užívanou značkou baabaa. Dvakrát byla oceněna v soutěži Nejkrásnější české knihy roku (Ráj na zemi (Triáda) a Divný brach strach (Cesta domů) a jednou byla nominována na Zlatou stuhu (Kocouře, ty se máš), považuje si ceny od učitelů SUK za knihu O tajemství (2019).

Založila s přáteli Cestu domů a deset let byla její ředitelkou, pak šest let šéfredaktorkou a výtvarnou redaktorkou nakladatelství Cesta domů. Když neví, co dělat dřív, tak si vezme housle a hraje stupnice, což ji v dětství vůbec nebavilo. Nejraději má černou barvu, ale většinou maluje barevně. Má moc ráda písmo, písmena. Kvůli tajemství a času má také moc ráda staré věci a kredence. S mužem Štěpánem, který byl lékař a nyní je filosof, má sedm dospělých dětí a těší se z mnoha vnoučat rozličného stáří. Žije a pracuje v Praze a v Radvánově.

Blog na Aktualne.cz

Větší/samostatné výstavy

My (naše strachy, strašáci a hry)  - květen 2017 - Písecká brána Praha 6 (Doktorfest), poté kavárna Cesta domů, zde pozvánka na výstavu

Andělé mezi lidmi a nad nimi - 2015 Paseky nad Jizerou, instalace v kostele srpen

Anna a Anička, aneb jak vzniká kniha - listopad 2014 - malá galerie v obchodě Cesty domů

Prchavá setkání (o lidech a andělech) - květen 2013 v Praze 3, na náměstí Jiřího z Poděbrad, v Galerii Josipa Plečnika v kryptě kostela. Podobná výstava pak byla o rok později v úplně jiném prostoru v Muzeu Vysokého Mýta.

Bytosti a znamení -  květen 2012 - klub Samaří v Soukenické ulici v květnu 2012. Výstavu zahájil Čestmír Suška, trochou hudby doprovodily na violoncello Tereza Špinková a na klavír Eva Riebová. Zde je pozvánka na výstavu. Malá videa z vernisáže: video 1 video 2

Nahoře i dole - prosinec 2010, Chvalský zámek, zde je pozvánka na výstavu

Kameny a oblaka - srpen 2004 - Paseky nad Jizerou

Pokud by vás zajímalo něco dál...

Videa

Autorské čtení z knihy Anna a Anička, Kocouře, ty se máš, studentský film o tom, jak se dělá kniha, vzpomínka na Helenu Kadečkovou a pozvánka k připravované knize Ledový zámek. Otevření knihy Divný brach strach - čtení o strachu s Martinem Myšičkou v kavárně Dejvického divadla.

Malovánky ke stažení a na přání

V době pandemie vznikla webová stránka (d)omalovánek pro děti a jejich rodiče, aby od sebe měli  navzájem chvíli pokoj. Pokud si napíšete, pověsíme obrázky podle přání vašich dětí.

Rozhovory

Rozhovory si můžete poslechnout nebo přečíst na webu, v rozhlase nebo v televizi, třeba na stanici Vltava ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem (2021), v České televizi ve filmu o Cestě domů (2019),  na Výzvě seznamu s Renatou Kalenskou (2018), v Xantypě s Pavlínou Kocourkovou (2017),  O umění a Hospodinu s Petrem Fischerem v Konfrontaci (2016), v Telefonotéce s Janou Klusákovou (2015) a s Robertem Tamchynou (2017), v České televizi o knize Anna a Anička (2014), s Petrem Vizinou a Pavlem Pokorným Před půlnocí (2013), nebo o Posledních věcech člověka v dávném výukovém videu (2010)

Básně

Tři malé sbírky, Za plotem noc, V koni křídla a Před andělem strom.

Nebo Martina pohledem čísel...

1959 narození a 1981 svatba (obojí je pro další čísla zásadní), 1984 konec studia, 5 autorských knih, asi 80 ilustrovaných knih, 3 básnické sbírky, 1 ilustrovaná bible, kolem třiceti ručně vázaných knih a diářů, asi 30 knížek o jednom exempláři, několik set časopiseckých a novinových ilustrací, asi 12 transparentů, 2 CD skupiny adamamama (syn Adam zvuk a kytara, Martina zpěv, několik desítek na stroji opsaných knih, asi 100 článků, asi 200 hraček, asi víc než 1000 ušitých šatů, převleků, povlaků na leccos, opon, domečků, tašek, kočárků a jiných látkových jsoucen (mnoho pro manžela a mnoho naopak s manželem), asi 30 šperků, troje svatební šaty, 5 her, přes 60 plakátů, asi 30 log, jedno vlastní písmo (Jonáš), jeden dřevěný penál, jedna typograficky pojednaná truhla sobě na míru (zatím ne na pohřeb, ale na Designblok), asi 40 soch ze sněhu a podobně hradů z písku, asi 500 dortů, z toho asi 8 svatebních, a pak kresby a malby, kterých je moc a nejdou spočítat, neb paní malířka sice uklízí, ale nikoli dostatečně, proto číslo pro pořádek je cca 0,3 toho, co by bylo potřeba, tedy spočítáno není skoro nic.